Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Internista

   Większość studentów medycyny marzy o specjalizacjach, jednak życie pokazuje, ze nie zawsze marzenia idą w parze z rzeczywistością. Internista z Kalisza chciał zostać chirurgiem, jednak jak wspomina, odkąd zaczął pracować w przychodni rodzinnej, jako lekarz pierwszego kontaktu, porzucił swoje młodzieńcze plany. Kontakt ze swoimi pacjentami, daje mu dużo satysfakcji zawodowej. Leczy całe rodziny. Pacjenci również sa zadowoleni, ponieważ w małych przychodniach panuje naprawdę rodzinna atmosfera., gdzie zawsze można liczyć na pomoc swojego lekarza. Przychodnie rejonowe, działają na mocy umów podpisanych z narodowym funduszem zdrowia, dlatego dzięki temu wszystkie wizyty i konsultacje, a nawet badania, zlecone przez internistę sa bezpłatne. Konieczna jest tylko wcześniejsza rejestracja. Nie ma tu jednak sytuacji, ze pacjenci musza czekać na wizytę całymi miesiącami. Praktycznie dostęp do lekarza rodzinnego jest ciągły. Wystarczy rano zarejestrować się telefonicznie i wizyta zostaje ustalona jeszcze tego samego dnia.
   W sytuacjach nagłych, można przyjść do lekarza bez wcześniejszej zapowiedzi. Rzadko zdarza się, żeby internista odmówił pacjentowi konsultacji. Lekarze pierwszego kontaktu wykonują tez wizyty domowe, w sytuacjach, kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie przybyć do przychodni. Sa to więc osoby starsze, często leżące. Ale zdarzają się również chorzy, którzy nie mogą przyjść do przychodni ze względów zdrowotnych -wysoka gorączka, wymioty. Wizyty takie odbywają się codziennie w ustalonych godzinach, zwykle popołudniowych. Aby wybrać swojego lekarza, należy się udać do najbliższej przychodni rodzinnej. Zwykle pacjenci wybierają placówki, które znajdują się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy wybieramy lekarza, przyjmującego w przychodni w innej części miasta. Dzieje się tak z uwagi na popularność danego lekarza internisty. Jeśli nie mamy wyrobionej opinii na temat placówek medycznych i lekarzy, warto porozmawiać z rodzina i znajomymi, którzy wybrali swego lekarza już jakiś czas temu. Doskonałym źródłem informacji na ten temat jest Internet, gdzie znajdziemy nie tylko adresy, ale również liczne komentarze i opinie pacjentów.

  Jak zbilansować swoją dietę w zakresie makroskładników?

  Do makroskładników zaliczamy białko, węglowodany oraz tłuszcze. W tym wypadku, nie wystarczy tylko i wyłącznie uregulować swój sposób na spożywanie kalorii ale trzeba niezwykle ostrożnie zaprezentować wszelkie kwestie związane warz z odpowiednim doborem białka i węglowodanów. A także tłuszczów w zakresie podziału na nasycone, jednonasyceniowe oraz wielonasyceniowe. Z tego też względu, bardzo duże znaczenie ma odpowiednia wiedza na temat tego co jemu. Białko to zazwyczaj 10-20% całego nasze dziennego zapotrzebowania. Tłuszcze stanowią około 30% a cała reszta to węglowodany. Z tego też powodu, powinniśmy dostosować spożywane posiłki do tego schematu.

   

  Jednakże, wiele poszczególnych diet opiera się na innych założeniach, które wymagają zupełnie innych proporcji. Moim zdaniem, taki sposób żywienia jest założeniem nieco błędnym ,które w tym wypadku znacznie będzie obciążać nasz organizm, w szczególności iż będzie to dla niego szok. Oprócz makroskładników, mamy także mikroskładniki – jednak w tym wypadku reguły ich spożywania są nieco inne – powinniśmy zadbać aby je spożywać, jednakże są magazynowane w naszym organizmie. Z tego też powodu, różnorodność spożywanych produktów z pewnością pozwoli nam zachować zdrowy umiar i zapotrzebowanie na wszystkie makroskładniki.

  Dodaj komentarz