Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Internista

   Większość studentów medycyny marzy o specjalizacjach, jednak życie pokazuje, ze nie zawsze marzenia idą w parze z rzeczywistością. Internista z Kalisza chciał zostać chirurgiem, jednak jak wspomina, odkąd zaczął pracować w przychodni rodzinnej, jako lekarz pierwszego kontaktu, porzucił swoje młodzieńcze plany. Kontakt ze swoimi pacjentami, daje mu dużo satysfakcji zawodowej. Leczy całe rodziny. Pacjenci również sa zadowoleni, ponieważ w małych przychodniach panuje naprawdę rodzinna atmosfera., gdzie zawsze można liczyć na pomoc swojego lekarza. Przychodnie rejonowe, działają na mocy umów podpisanych z narodowym funduszem zdrowia, dlatego dzięki temu wszystkie wizyty i konsultacje, a nawet badania, zlecone przez internistę sa bezpłatne. Konieczna jest tylko wcześniejsza rejestracja. Nie ma tu jednak sytuacji, ze pacjenci musza czekać na wizytę całymi miesiącami. Praktycznie dostęp do lekarza rodzinnego jest ciągły. Wystarczy rano zarejestrować się telefonicznie i wizyta zostaje ustalona jeszcze tego samego dnia.
   W sytuacjach nagłych, można przyjść do lekarza bez wcześniejszej zapowiedzi. Rzadko zdarza się, żeby internista odmówił pacjentowi konsultacji. Lekarze pierwszego kontaktu wykonują tez wizyty domowe, w sytuacjach, kiedy pacjent nie jest w stanie samodzielnie przybyć do przychodni. Sa to więc osoby starsze, często leżące. Ale zdarzają się również chorzy, którzy nie mogą przyjść do przychodni ze względów zdrowotnych -wysoka gorączka, wymioty. Wizyty takie odbywają się codziennie w ustalonych godzinach, zwykle popołudniowych. Aby wybrać swojego lekarza, należy się udać do najbliższej przychodni rodzinnej. Zwykle pacjenci wybierają placówki, które znajdują się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy wybieramy lekarza, przyjmującego w przychodni w innej części miasta. Dzieje się tak z uwagi na popularność danego lekarza internisty. Jeśli nie mamy wyrobionej opinii na temat placówek medycznych i lekarzy, warto porozmawiać z rodzina i znajomymi, którzy wybrali swego lekarza już jakiś czas temu. Doskonałym źródłem informacji na ten temat jest Internet, gdzie znajdziemy nie tylko adresy, ale również liczne komentarze i opinie pacjentów.

  Czy dieta jest droga?

  image Nie da się ukryć tego faktu, że u wielu z nas kwestie finansowe nie są w najlepszej kondycji. Często staramy się szukać oszczędności na każdym kroku. Zdecydowanie wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży odsetek naszych wydatków to pieniądze wydatne na jedzenie. Dlatego też wiele osób obawia się przejścia na dietę w obawie, że będzie ich to kosztowało o wiele więcej, aniżeli zazwyczaj. Prawda jest jednak taka, że wiele zależy od naszego podejścia. Zawsze możemy wybrać taką dietę, jaka jest bogata w warzywa i owoce, jakie to w okresie letnim są niesamowicie tanie. Dodatkowo będąc na diecie nie wydajemy mnóstwa pieniędzy na słodycze i przekąski. Tym samym wystarczy trochę się postarać, a z pewnością nas budżet na naszej diecie nie ucierpi. Co więcej, może on nawet nieco skorzystać, bo dieta jest w stanie wygenerować często spore oszczędności. Nie warto zatem wierzyć osobom, jakie są zdania, że dieta jest kosztowna. Nie jest to żadna wymówka, bo wiele zależy od naszej organizacji i od naszej woli.

  Comments are closed.